
Budowa domu to niezwykle trudne przedsięwzięcie. Dużą jego część pochłaniają sprawy organizacyjne, a w szczególności te związane z prawem budowlanym. Zagadnienia prawne przy budowie domu spędzają sen z powiek wielu młodych małżeństw i rodzin z dziećmi, ponieważ przepisy w tym zakresie zmieniają się niemal co rok. O czym zatem należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu?
Wybór odpowiedniej działki
Pierwszym krokiem podejmowanym przez osoby decydujące się na budowę domu, jest zakup odpowiedniej działki. Nie jest to proste zadanie, ponieważ trzeba wybrać taki grunt, na którym nie będzie przeszkód prawnych do postawienia budynku mieszkalnego. W pierwszej kolejności należy sprawdzić jakie zapisy znajdują się w MPZP (miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego). Można to zrobić za pośrednictwem Internetu lub też udając się do Urzędu Gminy. MPZP określa czy na danym terenie dopuszczalna jest zabudowa jednorodzinna oraz jaka jest maksymalna powierzchnia zabudowy, gabaryty obiektów i jakie są zakazy związane z budową obiektów. Gdy dla danego terenu nie został uchwalony MPZP, należy wystąpić z wnioskiem do właściwego organu (tj. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
Projekt architektoniczno-budowlany
Kolejnym krokiem niezbędnym do wybudowania domu jest przygotowanie odpowiedniego projektu architektoniczno-budowlanego. Najlepiej jest zlecić to zadanie profesjonaliście, czyli architektowi z odpowiednimi uprawnieniami. Taki projekt zbudowany jest z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest projekt budowlany, który składa się do wydziału architektury i urbanistyki odpowiedniego urzędu, a drugim – projekt wykonawczy, który będzie potrzebny wykonawcy do zbudowania domu.
Zgłoszenie budowy domu
Dysponując odpowiednią dokumentacją, można złożyć do właściwego urzędu wniosek o pozwolenie na budowę. Oprócz projektu budowlanego i oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością, niezbędne będzie złożenie wraz z wnioskiem wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.