Jak układać płytki w łazience

Jak układać płytki w łazience

Piękna łazienka to przede wszystkim wnętrze idealnie i estetycznie wykończone. Aby można było je stworzyć, potrzebna jest wiedza branżowa i fachowe umiejętności. Nie jest jednak tak, że te są nie do opanowania. Wystarczy znać podstawy technik by można było mówić o pełnym sukcesie ułożenia płyt w łazience. Jak się za to zabrać?

Niezbędne materiały

Przystępując do układania płytek w łazience, warto zadbać o zapewnienie odpowiednich materiałów. Doświadczeni profesjonaliści podpowiadają, że wśród niezbędnych materiałów nie może zabraknąć emulsji gruntującej, domieszek uszlachetniających, masy szpachlowej, zaprawy do spoinowania oraz kleju. Materiały te w dużej mierze odpowiadają za gwarancję przyczepności płytek do podłoża, zwiększają wodoszczelność i elastyczność zastosowanego kleju oraz zapewniają optymalne wypełnienie ubytków i wyrównanie powierzchni ściany.

Jak układać płytki?

Przystępując do układania płytek, warto posiłkować się sznurem mierniczym oraz poziomicą. Te narzędzia właśnie pozwolą wyznaczyć odpowiedni poziom położenia płytek. Przy ich mocowaniu pamiętać należy o tym, by odpowiednio rozłożyć klej – początkowo na powierzchni około 1 mkw., a następnie przeciągnąć po nim ząbkowaną szpachelką. Czynność ta pozwoli na utworzenie poziomych bruzd, ułatwiających prace podczas układania płytek.

 

Płytki ceramiczne i gresowe układa się przyciskając pierwszą płytkę w rogu przy listwie i linii pionowej. Następnie przykleja się kolejną płytkę – poprzez delikatne obrócenie do momentu przylgnięcia. Kolejno nakłada się płytki w trzech bądź czterech rzędach, by pokryć całość powierzchni posmarowanej klejem. Pomiędzy płytki konieczne jest wkładanie krzyżyków dystansowych, by zapewnić równą przerwę – spoinę między nimi.

Regularne sprawdzanie poziomu ułożenia płytek warto wykonywać co jakiś czas podczas układania – najczęściej przy pomocy poziomicy. Te płytki zaś, które w jakiś sposób wystają, wpasować należy poprzez uderzenie w nie lekko gumowym młotkiem. Niekiedy stosuje się również przyciskanie drewnianą łatą, która pokrywa kilka płytek jednocześnie.
Układając płytki warto pamiętać i o tym, by wyjąć krzyżyki dystansowe zanim klej wyschnie.

Warto wiedzieć

Kupując płytki warto się upewnić, że wszystkie pochodzą z jednej partii. Co to oznacza? Mają posiadać jednakową kalibrację i odcień kolorystyczny – parametry te sprawdzić można na opakowaniach płytek.